wtorek, 19 maj 2015 14:43

W czym dobry psycholog nie pomoże, czyli oczekiwania przed spotkaniem

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Autor: Katarzyna Wozinska

Jeśli szukasz płatnego przyjaciela, nie tędy droga. Rolą psychologa jest razem z Tobą wyłuszczyć problem, potem znaleźć ten jego fragment, na który masz wpływ, sformułować cele i sposoby ich osiągnięcia – a czasem po prostu wspierać cię, dopóki nie będziesz zdolny tego zrobić. Wysłuchuje, ale nie angażuje się w Twoje sprawy jak przyjaciel. Nie będzie stawał w Twojej obronie, wygadywał niesprawiedliwemu szefowi czy upominał męża. Nie obsobaczy nauczycieli twojego dziecka. Może cię lubić, ale nie może utracić dystansu.

 

 

 

 

Dobry psycholog nie będzie potakiwał. Okaże zrozumienie, ale nie będzie utwierdzał w sądach, służących obwinieniu innych i pozbyciu się odpowiedzialności albo poczuciu bezradności. Natomiast wysłucha Cię z całą pewnością i będzie w pełni skupiony na historii, jaką przynosisz.

Uczciwy psycholog bez kwalifikacji psychoterapeutycznych (odrębne studia!) nie będzie udawał, że potrafi pracować z Tobą nad zrębami Twojej osobowości czy traumami dzieciństwa. Wie, na czym się nie zna i z jakimi problemami nie może pracować. Nie obiecuje złotych gór i błyskawicznych efektów.

Żaden psycholog – ani psycholog dziecięcy, ani pracujący z dorosłymi – nie posiada narzędzia przypominającego rentgena. Nie usłyszysz też od niego „całej prawdy o sobie”, do czegokolwiek miałaby Ci ona służyć. Nie odgadnie Twoich myśli, nie zdiagnozuje Cię po kształcie dłoni czy pojedynczym rysunku. Niejednokrotnie zanim zabierzecie się za sprawę, z którą przychodzisz, musicie poświęcić kilka wizyt na opowiedzenie jej historii. Całkiem poważnie może potrzebować wsparcia innych specjalistów i czasem odeśle Cię na szereg badań, zanim postawi diagnozę.

Psychologia jest nauką, psychoterapia sztuką opartą na nauce. Nie licz na to, że zrobi z tobą „coś”, co w mgnieniu oka odmieni Twoje życie. Nie istnieje psychoterapia za pomocą jednej wizyty. Psycholog to człowiek jak każdy inny i nie ma szczególnych mocy. Jeśli udaje, że jest inaczej i próbuje nad Tobą czarować – uciekaj jak najdalej. Jeśli chce z Tobą współpracować i dać Ci miejsce do zrobienia co najmniej połowy roboty (z wykorzystaniem jego umiejętności i wiedzy) – możesz mu ufać. Wtedy, być może, rzeczywiście usłyszysz od niego jakieś zdanie, które dopuścisz głęboko do siebie i które zmieni coś istotnego.

Powrót do strony głównej bloga

Czytany 2583 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 czerwiec 2016 13:54

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.