środa, 09 wrzesień 2015 12:35

Masturbacja w 1 klasie

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(3 głosów)


Autor: Martyna Miziniak-Kużaj


Mamy początek roku szkolnego. Od pierwszego dnia szkoły z kilku źródeł trafiają do mnie pytania dotyczące masturbacji pierwszoklasistów. Czy to normalne? Jak sie wobec tego zachowywać? Czy rozmawiać z rodzicami i z resztą klasy?

Przyjmuje się. że masturbacja dziecięca, którą możemy nazwać rozwojową, występuje w okresie od 3 do 6/7 lat. Jest ona związana z normatywnym rozwojem dziecka, a jej głównym celem jest uzyskanie przyjemności. Generalnie dziecko czuje lub zostaje poinformowane, że jest to czynność intymna, a więc stara się jej nie wykonywać przy innych.

 

 

 

Masturbacja pojawiająca się w szkolnej ławce nie spełnia ostatniego z tych warunków. Odbywa sie ona przy innych dzieciach, nauczycielach. Jest na tyle mało skrywana, że nauczyciel i czasami inne dzieci ją zauważają. Pod znakiem zapytania staje również cel takiego zachowania. Wydaje się, że w wielu przypadkach nie jest to już przyjemność, ale rozładowanie stresu związanego z nową sytuacją, w jakiej znalazło sie dziecko. Jest to informacja dla wychowawców, że dziecko przyjęło właśnie taki sposób na radzenie sobie z sytuacją stresową. Nie możemy tego sposobu nazwać już wówczas rozwojowym. Mówi się wtedy o masturbacji instrumentalnej, która sygnalizuje istnienie problemu, z którym dziecko nie może sobie poradzić (w tym wypadku będzie to np. stres związany z pójściem do szkoły lub sytuacja domowa). Jej odkrycie jest proste, ponieważ w taki sposób dziecko woła dorosłego o pomoc, jest to bodziec do zmiany w systemie, w którym dziecko funkcjonuje.

Co możemy zrobić?

W sytuacji lekcyjnej nauczyciel nie powinien zwracać dziecku bezpośredniej uwagi na jego zachowanie. Lepszym rozwiązaniem jest zmiana aktywności dzieci w klasie na bardziej ruchową, np. jako przerywnik kolorowania dzieci mają za zadanie wyjść z ławek i zrobić 10 pajacyków. Dobrze również zainteresować sie dzieckiem indywidualnie poprzez podejście i inicjację rozmowy na temat postępów z pracy, którą obecnie dzieci sie zajmują, albo też zadanie dziecku bezpośredniego pytania w temacie prowadzonych zajęć.

Warto też poinformować o zachowaniu rodziców dziecka. Ważne jednak, aby zrobić to w sposób delikatny, życzliwy i niestygmatyzujący ani dziecka, a nie ich jako "złych" rodziców. Warto z nimi przedyskutować sposób, w jaki wspólnie można by pomóc dziecku rozładować stres związany z sytuacją szkolną w inny, bardziej rozwojowy sposób. Ważną rzeczą będzie też uzgodnienie działania w celu emocjonalnego odciążenia sytuacji szkolnej dla dziecka.

Powodów do zachowań masturbacyjnych w szkole jest oczywiście dużo więcej. Jednak kontekst pierwszych dni w szkole i związanego z tym stresu nasuwa się jako pierwsza hipoteza. Inne możemy zacząć stawiać, gdy mimo wspólnych działań nauczycieli i rodziców dla odciążenia emocjonalnego sytuacji szkolnej, masturbacja nadal sie utrzymuje. Wówczas rodzice powinni skontaktować się ze specjalistą, który pomoże im odkrycie schematu działania rodziny, na który dziecko reaguje masturbacją. Prowadzić to będzie do zmian w systemie rodzinnym, w którym dziecko funkcjonuje i żyje.


Powrót do strony głównej bloga

Czytany 4174 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 czerwiec 2016 13:54

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.