poniedziałek, 30 listopad 2015 07:50

Terapia mojego dziecka

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Autor: Katarzyna Wozinska

 

Jak długo będzie trwać?

To zależy od współpracy całej rodziny i wielu innych czynników (np. duże przeżycia mogą spowodować nawrót objawów lub zahamowanie postępów). Chociaż ta odpowiedź pewnie Ci się nie spodoba – nie wiemy, jak długo będzie trwać terapia do momentu, gdy uznacie, że już nie jest potrzebna. Możemy założyć, że pierwszych efektów możesz spodziewać się w określonym czasie (np. miesiąca), ale czasem najrzetelniejsza praca psychologa przynosi owoce dopiero po długim rozbiegu. W moim doświadczeniu raz po raz powtarza się paradoks, że zazwyczaj gdy rodzice godzą się z faktem, że to może potrwać – efekty następują bardzo szybko. Małe dzieci są niezwykle elastyczne i potrafią „zdrowieć” błyskawicznie, jeśli trafi się w punkt. Większe dzieci i nastolatki są mniej elastyczne, ale bardziej świadome i często ich zaangażowanie przyspiesza proces zdrowienia. Ogólnie obowiązuje zasada „spiesz się powoli” i „mierz siły na zamiary” (jeśli problem trwa od lat – raczej nie uda się go rozwiązać w miesiąc).

 

 

 

 

Jaka będzie moja rola?

Ustalicie to razem z Waszym terapeutą, niemniej rola rodziców jest w przypadku dzieci kluczowa. Podobno praca z samymi tylko rodzicami (bez angażowania dzieci) przynosi rozwiązanie problemu dzieci w 80% przypadków. Tak wielki macie wpływ i tak bardzo jesteście ważni dla swoich dzieci (w tym również tych, które wszelkimi sposobami starają się Wam okazać lekceważenie – to pozory). Będziesz analizował sytuację z terapeutą, rozmawiał, dostawał zadania domowe w różnych formach, być może będziesz też pośrednikiem, angażującym przedszkole czy szkołę, by stworzyło lepsze warunki dla Twojego dziecka. Jesteś też bezcennym źródłem informacji i codziennych obserwacji swojego dziecka.

Jak działa terapia i na czym polega?

Podstawowym narzędziem pracy terapeuty jest dobra relacja. Na jej gruncie, w zależności od potrzeb konkretnego dziecka i konkretnej rodziny, psycholog może proponować różne formy spędzania czasu spotkań: formy ruchowe, rozmowę, ćwiczenia rozluźniające i oddechowe, opowiadanie, zabawę z wykorzystaniem figurek, obrazków, rysunki itp. Leczy, poza dobrą relacją, poczucie bycia akceptowanym niezależnie od swojego problemu oraz zmiana sposobu rozumienia swojego problemu (najczęściej do tego przydają się rysunki, zabawy itp.). Rolą terapeuty jest też dać dziecku nadzieję, dostarczyć mu wyjaśnień, jeśli ich potrzebuje. Czasem kluczowe jest bycie takim dorosłym, który pomieści trudne doświadczenia i przeżycia, których dziecko samo nie mieści już w sobie, a jednocześnie dziecko nie musi bać się, że go tym zrani albo zmieni coś w jego nastawieniu. To bardzo ważne, że terapeuta nie jest znajomym rodziców ani nikim z rodziny – że jest z zewnątrz.

Co się dzieje w gabinecie? Wydaje mi się, że tylko się bawicie… pani nic nie mówi… rozmawiacie o niczym… (i inne wątpliwości).

W gabinecie (a czasem i poza nim) odbywa się terapia w różnych formach, z uwzględnieniem, na co dziecko jest gotowe i co może mu pomóc. W terapii jest też miejsce na milczenie i rozmowy, które pozornie są o niczym. Możesz być pewien, że terapeuta czujnie obserwuje dziecko i podąża za nim. Zamknięte drzwi mogą budzić w Tobie różne uczucia – to może być ważny temat do omówienia z terapeutą Twojego dziecka.


Powrót do strony głównej bloga

Czytany 2310 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 czerwiec 2016 13:52

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.