Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Services_JSON has a deprecated constructor in /home/platne/serwer58796/public_html/centrumslowo.pl.old/poznan/administrator/components/com_k2/lib/JSON.php on line 127

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Services_JSON_Error has a deprecated constructor in /home/platne/serwer58796/public_html/centrumslowo.pl.old/poznan/administrator/components/com_k2/lib/JSON.php on line 794

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Services_JSON_Error has a deprecated constructor in /home/platne/serwer58796/public_html/centrumslowo.pl.old/poznan/administrator/components/com_k2/lib/JSON.php on line 806
czwartek, 12 maj 2016 08:15

Mężczyźni i ich potrzeby w związkach

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Autor: Anna Ceranek-Dadas

 

Artykuł ten dedykuję zarówno kobietom jak i mężczyznom.

Zapewne każdy z nas kiedyś słyszał lub usłyszy stwierdzenie, iż mężczyźni nie są zbyt biegli w bezpośrednim wyrażaniu emocji i uczuć. Prezentują je natomiast znacznie chętniej swoimi zachowaniami. Co to znaczy w praktyce? Bardziej prawdopodobne jest, że kochający mężczyzna naprawi zepsutą suszarkę, umyje okna czy samochód, niż będzie inicjatorem dyskusji o emocjach, których doświadcza.

 

 

Mimo, że wzorce dotyczące płci rozumianych kulturowo zmieniają się dynamicznie, nie należy bagatelizować istnienia różnic na poziomie biologicznym. Różnice te były, są i będą, dopóki kulę ziemską zamieszkiwać będą dwie płcie. Kobiety i mężczyźni. Próba zacierania owych różnic jest sprzeczna z prawami natury.

Wracając jednak do potrzeb, przytoczę słowa mężczyzny, w rzeczy samej: my, płeć męska, mając wybór, wolimy jednak, gdy kobiety czytają w naszych myślach. Nie wszystkie kobiety mają zdolności telepatyczne ;) Szczególnie im polecam przeczytanie tego krótkiego tekstu.

Na początek trzy ważne uwagi:

1.     W artykule mogą pojawić się stereotypy.

Oprócz często negatywnych konotacji stereotypy spełniają też rolę porządkującą rzeczywistość, a więc rodzi się pytanie: dlaczego nie?

Jeśli mają nam służyć do eksponowania pozytywnych idei, ich wykorzystanie uważam za jak najbardziej zasadne.

2.     Długi staż małżeński bądź partnerski, jako cel dwojga osób, zakłada nieustanną naukę i doświadczanie nowych sytuacji.

Wychodząc z tego założenia, dla poczucia jedności w związku ważny jest rozwój obojga partnerów. Synteza nabytych wcześniej umiejętności budowania relacji, choćby dotyczących pozytywnej komunikacji oraz nowych doświadczeń, wprowadza do związku kobiety i mężczyzny nową jakość, daje solidne podstawy oraz pomaga generować pewną dozę szaleństwa, pozytywnie rozumianego i mającego na celu zapobieganie stagnacji w związku.

3.     Uwaga dla kobiet - spełnianie potrzeb twojego partnera, czy męża nie stawia cię w żadnym stopniu w gorszej pozycji. Z całą pewnością warto i należy to podkreślić.

Oznacza za to, że bardzo go kochasz i pragniesz, aby był szczęśliwy. Klucz do udanego związku jest w Twoim posiadaniu. Możesz go wykorzystać, jeśli nie będziesz egoistyczna. Masz nieograniczone pole do pozytywnych eksperymentów. Odkryj to i doceń w sobie.

Dawać drugiej osobie siebie. Jakże prosta i skuteczna zasada w miłości. Szczególnie ważna uwaga w czasach, w których kobiety coraz częściej przejmują role męskie w związku. W czasach, gdy presja bycia idealną coraz bardziej utrudnia kontakt z samą sobą a co dopiero z drugim człowiekiem.

Czego więc pragną mężczyźni?

Willard F. Harley Jr, psycholog, autor światowego bestsellera na temat potrzeb w małżeństwie jest zdania, że większość mężczyzn ma dość zbliżone potrzeby.

Oczywiście możesz się ponownie obruszyć i powiedzieć, że to stereotyp. Że każdy człowiek jest inny, wyjątkowy czy niepowtarzalny.

Jednak poniższe potrzeby wskazywane są nader często w badaniach i stanowią pewną prawidłowość.

Oto lista najczęściej deklarowanych męskich potrzeb w odniesieniu do relacji z partnerką:

1.     Wspólne spędzanie wolnego czasu

Zdarza się i to dość często, że osoby tworzące związek mają inne zainteresowania. W odmienny sposób lubią spędzać czas wolny i nie ma w tym nic niepokojącego. Mężczyźni lubią jednak, gdy kobiety potrafią czasami pójść na kompromis i zgodzić się na ulubioną przez nich wyprawę na ryby, nawet, gdy same kobiety wolą w czasie wolnym grać w siatkówkę, czy czytać książki. To oczywiście tylko przykład w dużym uproszczeniu. Nie chodzi bowiem o samą czynność, rodzaj aktywności ale o fakt, że kobieta skłonna jest pójść na ustępstwo, zrobić coś dla męża, co w konsekwencji może okazać się super randką, nowym doświadczeniem, przewrotnym i zaskakująco energetycznym działaniem. Apel do kobiet - okaż szczere zainteresowanie mężowi, czy partnerowi a z pewnością odpłaci ci tym samym.

2.     Seks

Seks w związku to delikatna i intymna sfera. Najważniejsze, aby nigdy nie był narzędziem gry, chyba że rozumianej pozytywnie, czyli obopólnie i jawnie ustalonej przez partnerów w związku. Gra w jej negatywnym znaczeniu to na przykład szantaż emocjonalny, kary dla partnera w postaci odmowy seksu, nagrody za spełnianie zachcianek a w skrajnym przypadku prostytucja małżeńska.

Seks w związku pełni niebagatelną rolę. Daje spełnienie i radość, zwiększa intymność, zdecydowanie zacieśnia relację pomiędzy kobietą i mężczyzną, pełni rolę prokreacyjną, ma też czysto fizyczny, bardzo pozytywny wpływ na organizm. Im więcej radosnego seksu, tym silniejszy związek.

3.     Podziw

W obecnych czasach większość z nas bardzo dużo pracuje. Życie płynie w szybkim tempie. Szum informacyjny wokół nie sprzyja refleksji,  byciu tu i teraz, czy uważnemu doświadczaniu. Współcześni mężczyźni często są wiecznie zabiegani, podejmują się wielu działań i wyzwań zawodowych. Nie zawsze mamy czas dostrzec wszystkie ważne dla partnera sprawy. Przemykają one gdzieś poza nami, w morzu codzienności mieszają się z innymi, wreszcie giną gdzieś w otchłani przeszłości.

Mężczyzna ma silną potrzebę bycia docenionym. Kiedy kobieta podziwia swego partnera za jego starania dla rodziny, kiedy docenia jego wysiłek i wkład w związek, sprawia tym samym, że stara się on jeszcze bardziej. Bycie docenianym ma bezpośredni wpływ na nasze dalsze działania, pomaga w motywacji i dociera wprost do wartości serca. Mądra kobieta szczerze docenia swojego mężczyznę, a jej mężczyzna zyskuje tym samym większy napęd do dalszych działań.

4.     Podział obowiązków domowych

To kolejna potrzeba mężczyzn, często wskazywana w badaniach. Mężczyzna chętnie pomaga w domu o ile kobieta tworząca z nim związek traktuje ten temat bez spięcia, bez sztywnych regulaminów czy grafików, za to w sposób otwarty.

Osoby tworzące związek powinny omówić a następnie uwzględnić, co konkretnie lubią, w czym są dobre i uzupełniać się mądrze w wykonywaniu prac domowych. Zasada ‘nic na siłę’ sprawdza się tu doskonale. Tu drobna sugestia – pozwól mężczyźnie na aktywność w domu, na wykonywanie prac domowych, nawet, jeśli uważałaś dotąd, że jesteś niezastąpiona i że tylko ty jesteś w stanie idealnie nakarmić dziecko, ugotować obiad, czy posprzątać kuchnię

5.     Atrakcyjność kobiety

Wiele gorących dyskusji wywołuje tematyka obowiązujących kanonów urody. Według Amy Alkon, psycholog, ‘mit piękna’ to nie wymysł czysto męski w celu uprzedmiotowienia kobiety. Kanony urody ściśle uwarunkowane są kulturowo i nie są bynajmniej zjawiskiem nowym.

A zatem… mężczyźni uwielbiają atrakcyjne kobiety. Fizycznie, psychicznie i intelektualnie. Przyjemniej im się z takimi żyje. Atrakcyjność jednak to nie absolutnie wierne odzwierciedlenie kanonów urody. Na potrzeby artykułu jako obowiązującą definicję atrakcyjności przyjmuję: akceptację siebie a tym samym dobre samopoczucie kobiety oraz jej dbałość o ciało i umysł.

Przed ślubem lub wspólnym zamieszkaniem para zakochanych spotyka się, prezentując wzajemnie ‘wersje  eksportowe’ siebie samych, jak to zwykłam nazywać. Z czasem jednak często czar pryska a teraźniejszość okazuje się przygnębiająca. Rada dla kobiet: nie pozwól, aby chodzenie w szlafroku stało się twoim nawykiem i aby twój partner widział to zbyt często. Znacznie lepiej, gdy mężczyzna widzi cię zadbaną.

Dbaj więc o swoją kobiecość. Naucz się, jeśli dotąd nie przykładałaś do tego wagi i uwielbiałaś swą wersję saute. I na nią jest miejsce, w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi, ale nie traktuj jej jako normy. Niech bycie zadbaną stanie się twoim nawykiem. Twój mężczyzna pragnie widzieć cię atrakcyjną, nawet gdy głośno tego nie wyraża.

Oprócz tego wszystkiego mężczyzna chciałby usłyszeć od swojej żony, partnerki, że:

- jego praca ma sens

- zapewnia bezpieczeństwo materialne rodzinie i że jesteś z niego dumna

- jest atrakcyjny, możesz jednak wyrazić to innymi słowami np. bardzo przystojny, inteligentny, niebywale mądry, kreatywny etc.

- jest wspaniałym ojcem, dobrym człowiekiem

-  widzisz, że się stara, tak więc doceniasz jego działania

-  wspierasz go i zawsze będziesz po jego stronie

Oraz, gdy mówisz do niego:

- przykro mi, przepraszam

-  dziękuję

- idź spotkaj się z przyjaciółmi, zrelaksuj się

- i wreszcie – zapewniasz go o swoich o uczuciach, najprościej mówiąc - kocham cię

Podsumowując tę ogólną listę męskich potrzeb w relacji z kobietą można z całą pewnością stwierdzić, że kluczem do wspólnego szczęścia jest prostota, toteż nie komplikujcie swoich związków. Bądźcie swobodni, szczerzy, otwarci na drugiego człowieka. Kochajcie. Samych siebie i partnerów.Powrót do strony głównej bloga

Czytany 9950 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 czerwiec 2016 13:51

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.