Konsultacja diagnostyczna (psycholog dziecięcy, psycholog rodzinny lub logopeda)

Spotkanie lub cykl spotkań służących odpowiedzi na pytania: Co się dzieje? Dlaczego? Co się z tym wiąże? Jakiego rodzaju wsparcia potrzebuję? Czy w ogóle jest się czym martwić? Zależnie od problemu, pomoże Ci na nie odpowiedzieć psycholog dziecięcy, psycholog rodzinny lub neurologopeda.


W Centrum Słowo każde działanie zaczynamy od rozpoznania sytuacji. Diagnoza, może polegać na rozmowie, przeprowadzeniu testu, czy obserwacji, np. w środowisku szkolnym. Często samo rozpoznanie lub nazwanie problemu przynosi rozwiązanie. Zawsze wskazuje kierunek, w którym należy pójść.
Konsultacja wychowawcza
Wychowanie dziecka jest sztuką, w której można się doskonalić. Czy wiesz, że przy problemach dziecięcych praca z rodzicami jest często najbardziej skuteczną metodą pomocy? W końcu to rodzic jest najlepszym ekspertem w sprawie swojego dziecka.
W czasie konsultacji wychowawczych pomożemy Ci połączyć rodzicielską intuicję z konkretnymi metodami, dopasowanymi do potrzeb Twojej rodziny. Celem jest zrozumienie dziecka, dobra komunikacja i rozwój. Razem przyjrzymy się sytuacji z różnych stron i opracujemy plan działania. Podczas cyklu spotkań coachingowych przećwiczymy sposoby reagowania na kłopotliwe zachowanie dziecka i wzmocnimy Twoje kompetencje jako rodzica.

Przykładowe tematy:

Niepokojące zachowanie dziecka, np. agresja lub silna nieśmiałość
Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem
Jak radzić sobie z dzieckiem, które ma specjalne potrzeby, np. niepełnosprawnym?
Wychowanie szczególnie utalentowanego dziecka
Porozumienie z nastolatkiem


Konsultacja w trudnościach życiowych (psychologiczna)
Konsultacja to rozmowa z psychologiem - osobą „z zewnątrz”, specjalizującą się w pomocy w trudnych sytuacjach. Zadaniem psychologa jest staranne wysłuchanie, pomoc w zrozumieniu sytuacji i analizie możliwych rozwiązań. Każdy z nas od czasu do czasu ma poczucie, że znalazł się na życiowym zakręcie. Trudne decyzje do podjęcia, nagromadzone kłopoty, napięcie w życiu osobistym i zawodowym, problemy z porozumieniem się z otoczeniem – to tylko niektóre sytuacje, które mogą być powodem spotkania z psychologiem.

Przykładowe tematy:
Złe samopoczucie, poczucie obciążenia i przeżywanie napięcia
Trudności z porozumieniem w rodzinie i w pracy
Przygotowanie do spodziewanych decyzji lub istotnych zmian w życiu
Radzenie sobie z problemami zdrowotnymi bliskiej osoby
Chęć podniesienia swoich kompetencji, np. w zakresie uczenia się, organizacji czasu


Konsultacja seksuologiczna
Jedno lub kilka spotkań poświęconych szeroko pojętemu funkcjonowaniu seksualnemu. Jeśli doświadczasz problemów w tej sferze życia, przeżywasz obawy z nią związane lub po prostu potrzebujesz zasięgnięcia informacji – konsultacja seksuologiczna z wyspecjalizowanym doradcą-psychologiem jest właśnie dla Ciebie.
Zapraszamy zarówno indywidualne osoby, jak i pary małżeńskie oraz narzeczeńskie.
Przykładowe tematy:
Niepokój związany z potrzebami seksualnymi własnymi lub bliskiej osoby
Chęć rozwiania wątpliwości dotyczących życia intymnego
Nietypowe zachowania seksualne dziecka
Trudności w relacji z bliską osobą związane np. z wiekiem lub okresowym rozstaniem


Konsultacja dietetyczna
To jak się odżywiamy ma ogromy wpływ na nasz organizm. Powiedzenie „jesteś tym co jesz” nie jest bezpodstawne. Złe samopoczucie, bóle głowy, bóle brzucha, nerwowość, problemy z koncentracją oraz wiele innych dolegliwości, u ich podstaw może leżeć skład naszej diety. Spożywając w żywność wysoko przetworzoną, posiłki typu fast-food, słodycze, cukier, sól w nadmiernych ilościach zwiększamy ryzyko wystąpienia u nas problemów zdrowotnych. Zapominamy również o codziennej aktywności fizycznej, co nie pozostaje bez znaczenia.
Odpowiedni sposób odżywiania może bardzo pomóc w rozmaitych przypadłościach. Należą do nich również m.in. depresja, nerwica, impotencja, ale także ADHD i autyzm. Spożywając w odpowiednich ilościach niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ograniczając sztuczne dodatki do żywności, słodycze, sól, wprowadzając do diety owoce, warzywa, błonnik pokarmowy, dbając również o odpowiednie nawodnienie organizmu jesteśmy w stanie znacznie poprawić jego funkcjonowanie oraz naszą kondycję psychiczną. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe możemy zmienić swoje życie.